Pracę zawsze można zmienić i nierzadko warto to zrobić. Nawet jeśli zdobycie jakiejś posady kosztowało daną osobę sporo czasu, mnóstwo nauki i jeszcze więcej fizycznego wysiłku, nie warto w niej tkwić tylko z tych powodów, że ciężko było ją zdobyć. Każde doświadczenie może okazać się cenne dla zawodów wykonywanych w późniejszych latach. A jeśli praca nie daje ani pieniędzy, ani przyjaznych warunków do działania, ani nawet zwykłej prostej satysfakcji, najwyższa pora poszukać dla niej jakiejś alternatywy, jaką może się stać praca w sprzedaży jako handlowiec. Nie jest to praca łatwa, ale po wieloma względami jest to praca opłacalna. Cechuje ją zwykle nienormowany czas i tryb pracy, ciągły kontakt z potencjalnymi i stałymi klientami oraz konieczność dojeżdżania do tych klientów. Przedstawiciel handlowy musi być osobą zmotoryzowaną, komunikatywną i posiadającą łatwość w zarządzaniu sobą w czasie. Musi być perfekcyjnie zorganizowany. Bez tego trudno w tej branży cokolwiek osiągnąć, ale na szczęście organizacji można się nauczyć.
Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?
Przedstawiciel handlowy zawód i zakres jego codziennych obowiązków jest naprawdę szeroki. Ogólnie rzecz biorąc mają one służyć sprzedaży wybranych produktów bądź usług, ale zanim do tej transakcji sprzedaży w ogóle dojdzie, przedstawiciel musi jakoś dotrzeć do grupy potencjalnych odbiorców wybranych dóbr, skontaktować się z jej przedstawicielami oraz następnie nakłonić ich do współpracy. Ciężkie bywa samo pozyskanie klienta. A żadna firma zatrudniająca przedstawicieli handlowych nie zapewnia tym przedstawicielom klientów, bo to właśnie ich głównym zadaniem staje się docieranie do nich i zawieranie z nimi różnego rodzaju umów oraz podtrzymywanie dobrych relacji. Właśnie tutaj pojawia się dosadny dowód na istotę cechy komunikatywności w tym zawodzie. Osoba, która nie potrafi nawiązywać dobrych relacji z obcymi i ma trudności z prowadzeniem tzw. „small talk”, bo jest np. nieśmiała lub zawsze tworzy pewną niewidzialną barierę między sobą a nowym rozmówcą, raczej nie poradzi sobie na stanowisku, gdzie cały czas, wprost bezustannie ma się kontakt z drugim człowiekiem.
A od tego, jak ten kontakt będzie wyglądać i w jaką relację wejdzie się z nowo napotkaną osobą, zależy pomyślność całej akcji. To na barkach przedstawiciela handlowego spoczywa odpowiedzialność budowania pozytywnych relacji z klientami. Poprzez właściwe odnoszenie się do nich i zacieśnianie tychże relacji ma on budować ogólny wizerunek firmy, doprowadzając do tego, by ta firma była pozytywnie postrzegana nawet przez tych, którzy jeszcze nie korzystali z jej usług czy nawet nie mają zamiaru tego robić. Zawód przedstawiciela handlowego nie jest więc zawodem, w którym kluczowe okazują się umiejętności twarde, nabyte w wyniku zdobycia jakiejś wiedzy czy odbycia pewnego kursu. Tutaj ważniejsze bywają umiejętności miękkie. Teoretycznie można nad nimi pracować, ale jednak praca przedstawiciela handlowego najłatwiejsza bywa dla tych, którzy z natury potrafią dogadać się z każdym, są otwarci na różnych ludzi i nie kierują się w życiu żadnymi stereotypami czy osobistymi uprzedzeniami.
Jak może wyglądać dzień pracy przedstawiciela handlowego?
Polski rynek ma całkiem sporo miejsc pracy dla osób wykonujących lub chcących wykonywać zawód przedstawiciela handlowego. Jeżeli więc pragnie się działać właśnie w handlu i jest się gotowym na związane z tym niewygody, dosłownie w przeciągu jednego dnia można zacząć to robić, bo coraz częściej prace w tym sektorze zawodowym zdobywa się zdalnie, dogadując wszystkie szczegóły współpracy mailowo lub ewentualnie drogą telefoniczną. Nie da się jednak powiedzieć dokładnie, jak taka praca będzie wyglądać. Zazwyczaj jest tak, że przedstawiciele handlowi mają wolną rękę w działaniach i sami mogą układać swój dzień roboczy – byleby tylko wyrobić jakąś normę i pozyskać wyznaczoną ilość klientów albo sprzedaż towary na określoną wartość. To, jak to zrobią, zależy więc wyłącznie od ich kreatywności. Nie każdy przedstawiciel handlowy musi więc chodzić od domu do domu i wykonywać takie prezentacje towarów na żywo. Coraz częściej przedstawiciele handlowi pracują wyłącznie online. Pozyskują nowych klientów za pośrednictwem forów internetowych i mediów społecznościowych. Często też prowadzą swoje blogi i strony, które pozwalają im przyciągać do siebie różnych Internautów.
Praca przedstawiciela handlowego ma więc dużo plusów. Jest ona pracą elastyczną, którą można wykonywać w niemalże dowolny sposób i na którą często można przeznaczać wyłącznie część etatu, zarabiając na niej tyle (a nawet i więcej), ile na pełnym etacie. No to jak to wygląda tak konkretniej? Ile zarabia przedstawiciel handlowy w Polsce? Najlepszym z najlepszych udaje się osiągać kwoty w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, a mówimy tu o zarobkach na miesiąc. Początki w branży nigdy nie są jednak proste, dlatego zanim dojdzie się do takich dochodów, trzeba stworzyć swoje stałe grono klientów. Nic, co naprawdę wartościowe, nie przychodzi w życiu łatwo i lekko.