Zaburzenia osobowości

0
1919
Zaburzenia osobowości

Boisz się innych ludzi i ich opinii na swój temat? Odczuwasz dziwny lęk za każdym razem kiedy samodzielnie udajesz się po zakupy? Czujesz, że coś jest z Tobą nie tak ale sam nie umiesz określić przyczyny swojego dziwnego zachowania, przez co nie za bardzo wiesz jak sobie pomóc? Czym są zaburzenia osobowości? Jak skutecznie walczyć z zaburzeniami osobowości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu, dodatkowo umieściliśmy w nim kilka istotnych informacji, po których przeczytaniu z łatwością odróżnisz czy przyczyną Twoich problemów są właśnie zaburzenia osobowości czy też zaburzenia emocjonalne.

Czym są zaburzenia osobowości?

Na wstępie postaramy się pokrótce scharakteryzować samo pojęcie „zaburzeń osobowości” tak byś mógł lepiej zrozumieć specyfikę tego jakże poważnego i trudnego w leczeniu schorzenia.
Zaburzenia osobowości to widoczne zmiany naszego zachowania odbiegające od norm, które utrudniają nam codzienne wykonywanie prostych czynności a tym samym i życie. W większości przypadków za zaburzenia osobowości ujawniające się w życiu dorosłym mają negatywne doświadczenia z lat dziecięcych, które odcisnęły trwały ślad na naszej psychice.

Bardzo często jest tak, że osoby, które odczuwają przesadny lęk przed zawieraniem nowych znajomości oraz są przesadnie nieśmiałe i zamknięte w sobie w dzieciństwie nie były zaakceptowane przez grupę rówieśników, często im dokuczano oraz się z nich śmiano. W obawie przed ponownym upokorzeniem zamykają się w sobie i chronią jak mogą by tylko historia znowu się nie powtórzyła.

Osoba z zaburzeniami osobowości zupełnie inaczej postrzega świat, ludzi i otoczenie, wszystkich traktuje jako swoich wrogów co przejawiać może się agresją lub wręcz przeciwnie nieuzasadnionym cierpieniem. Osoba taka ma także problemy z osiągnięciem postawionych sobie celów życiowych takich jak np. podjęcie nowej pracy czy założenie rodziny.

Zaburzenia osobowości
Jakie rodzaje zaburzeń osobowości wyróżniamy?

Zgodnie z treścią podręczników do psychologii wyróżniamy aż osiem rożnych rodzajów zaburzeń osobowości. Do tej grupy zaliczamy: osobowość schizoidalną, osobowość paranoiczną, osobowość chwiejną emocjonalnie, osobowość dyssocjalną, osobowość zależną, osobowość histrioniczną, osobowość unikającą oraz osobowość anankastyczną.
Każdy z tych rodzajów zaburzeń osobowości poddawany jest odpowiednio dostosowanej psychoterapii, której celem jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie z życia problemów oraz przyczyn wpływających niekorzystnie na osobowość pacjenta.

Jak leczyć zaburzenia osobowości?

Jest to bardzo poważne schorzenie psychiczne dlatego też proces leczenia może wydawać się pacjentowi niezwykle trudny i czasochłonny. Psychoterapia w niektórych przypadkach trwa nawet latami, by zobaczyć niewielką różnicę w zachowaniu potrzeba wielu tygodni intensywnego pracowania nad sobą. Tylko nielicznym udaje się osiągnąć cel, bowiem tylko 1 na 5 osób, po odbyciu terapii zaczyna żyć normalnie i funkcjonuje jak każdy zdrowy psychicznie człowiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here