Każdego roku liczba rozwodów w Polsce rośnie o około 3%. Rocznie za pośrednictwem sądów dochodzi do prawie 20 tysięcy rozwodów. Najczęściej orzekane są rozwody za porozumieniem stron, czyli bez orzekania o winie. Okazuje się jednak, że o ile ślub cywilny wiąże się z wydatkiem rzędu 84 złote, tak za rozpad małżeństwa trzeba zapłacić nieco więcej. Ile kosztuje rozwód w Polsce? Szczegółowe informacje prezentujemy poniżej.
Wydatki związane z rozwodem
Opłata sądowa jest konieczna już na etapie składania pozwu rozwodowego i wnosi ją osoba, która tego rodzaju dokumenty przekazuje do sądu. Dzisiaj koszt rozwodu w tej początkowej i podstawowej wersji to wydatek rzędu 600 złotych. Jak potwierdza adwokat rozwody Częstochowa, jeśli rozwód następuje bez orzekania o winie, sąd zaleca rozłożenie tego kosztu na dwie strony postępowania, czyli po 300 złotych. Jeśli zaś rozwód nastąpi ze wskazaniem winy, opłaty te leżą po stronie osoby winnej rozpadu związku małżeńskiego.
Czy opłata sądowa to jedyny koszt rozwodu?
Okazuje się, że opłata sądowa bardzo często nie jest jedynym kosztem, jaki trzeba ponieść, aby nie być już w związku małżeńskim. Dodatkowe opłaty wiążą się na przykład z zatrudnieniem prawnika, który będzie nas reprezentował przed sądem. Kancelaria Kowalski przyznaje, że nie da się tu jednak wskazać konkretnej wartości. Wiele zależy od tego, jakie są potrzeby klienta. Jednorazowa porada prawna nie wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich wydatków, natomiast prowadzenie sprawy wymaga już nieco większych nakładów finansowych. Ponadto najczęściej należy również dodać koszty, jakie wynikają ze współpracy z adwokatem w ramach reprezentowania przed sądem w sprawach o podział majątku czy podziale opieki nad dziećmi. Nie ma jednak wątpliwości, że taka współpraca jest opłacalna, aby można było uzyskać najkorzystniejszy wynik spraw. Niektóre kancelarie pobierają stałą opłatę wedle indywidualnego cennika, inne oferują rozliczenie prowizyjne. Zawsze należy jednak patrzeć na najlepsze kompetencje prawników, którym powierza się sprawę rozwodową czy sprawę o podział majątku.
Artykuł powstał na podstawie informacji/wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl i w temacie: rozwody kancelaria Częstochowa.