Co robi psycholog?

0
2054
Co robi psycholog?

Od kilku miesięcy zmagasz się z pewnymi problemami, które negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie i jakość życia? W tym celu postanowiłeś wybrać się do psychologa? Jest to Twoja pierwsza wizyta u tego specjalisty więc nie do końca wiesz czego możesz po nim się spodziewać? Zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu, znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące zakresu pracy psychologa.

Z jakimi problemami do psychologa?

Zanim udzielimy odpowiedzi na to pytanie, skupimy się na zawodzie psychologa. Wiele osób błędnie myli psychologa z psychiatrą, choć wydawać by się mogło, że obaj specjaliści mają nam pomóc w walce z problemami natury psychicznej to tylko jeden z nich jest absolwentem szkoły medycznej, posiada dyplom lekarski i uprawniony jest do wydawania recept – mowa oczywiście o lekarzu psychiatrze. Więcej na ten temat znajduje się w oddzielnym artykule umieszczonym już na naszej stronie „Psycholog a psychiatra” – jeżeli jesteś zainteresowany to gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z jego interesującą treścią.

Wróćmy teraz do naszego psychologa – to osoba, która ukończyła w tym kierunku odpowiednie studia oraz specjalizację np. psychologię pracy, psychologię dzieci i młodzieży itp. Psycholog nie jest lekarzem to specjalista, którego celem jest wykrycie źródła problemu oraz postawienie diagnozy. Psycholog upoważniony jest do wydawania zaświadczeń oraz orzeczeń. Do psychologa zgłaszają się zazwyczaj osoby, które zmagają się z tzw. problemami życia codziennego – są nieśmiałe, zamknięte na nowe znajomości, boją się wyrażać swojej opinii, nie mogą naprawić relacji bądź pogodzić się ze stratą bliskiej osoby itp.

Co robi psycholog?

Pierwsza wizyta u psychologa – jak wygląda?

Czy wizyty u psychologa należy się bać? Jak wiesz nie jest on lekarzem, to osoba, której praca w dużej mierze opiera się na szczerzej rozmowie z pacjentem. Jednak znaczna większość tych, którzy czekają na swoją pierwszą wizytę w poradni psychologicznej obawiają się właśnie tej rozmowy – jaki jest powód? Bardzo często jest on powiązany z naszym głównym problemem takim jak skrajna nieśmiałość jednak pamiętaj o tym, że psycholog jest od tego by Ci pomóc, pomimo wewnętrznych obaw i lęków opowiedz mu o swoich problemach, o tym co Cię trapi i jakich efektów oczekujesz.

Pierwsza wizyta u psychologa ma pewnego rodzaju charakter zapoznawczy, psycholog wstępnie zapozna się z Twoimi problemami oraz oczekiwaniami a ty z kolei zaczniesz nabierać zaufania do specjalisty, które pomoże Ci z nim pracować przez kolejnych kilka sesji, bowiem na pierwszej wizycie pomoc się nie kończy.
Kolejne wizyty u psychologa to w dalszym ciągu długie i szczere rozmowy, przeprowadzanie testów psychologicznych a niekiedy zastosowanie także psychoterapii. Jeżeli psycholog posiada odpowiednie uprawnienia może on przystąpić do rozpoczęcia terapii, w przeciwnym wypadku prawdopodobnie skonsultuje Cię z psychoterapeutą.

Proces leczenia może być długotrwały ale nie musi, wszystko tak naprawdę zależy od problemu z jakim się zgłosiłeś oraz Twojego podejścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here