Psycholog a psychiatra

0
2004
Psycholog a psychiatra

Wydaje Ci się, że masz depresję? Od kilku miesięcy chodzisz przybity, masz problem, z którym sam nie potrafisz sobie pomóc? Nie wiesz do jakiego specjalisty się zgłosić? Skuteczniejszy będzie psycholog a może psychiatra? Zastanawiasz się nad tym, jaka jest pomiędzy nimi różnica? Dzisiaj pokażemy Ci czym dokładnie zajmuje się każda z tych osób, dzięki temu z pewnością zgłosisz się na konsultacje do odpowiedniej osoby.

Kim jest psycholog? Kiedy po pomoc do psychologa?

Psychologiem nazywamy osobę, która ukończyła w tym kierunku odpowiednie studia, posiada tytuł magistra w określonej specjalizacji:
– psychologii społecznej;
– psychologii pracy;
– psychologii klinicznej dzieci i młodzieży;
– psychologii klinicznej dorosłych;
– psychologii klinicznej dzieci i rodziny;
– psychologii sportowej;
– psychologi biznesu.

Psycholog jest upoważniony do wykonywania różnego rodzaju testów psychologicznych, po których powinien postawić diagnozę a następnie wydać odpowiednie zaświadczenie lub orzeczenie. Choć wydawać by się mogło, że zawód psychologa jest powiązany z pracą lekarza w rzeczywistości jednak tak nie jest. Pamiętaj, psycholog pomaga słowem a nie lekami, nie posiada on kwalifikacji umożliwiających mu wydawanie recept na poszczególne środki farmakologiczne.

Do psychologa należy zgłaszać się z problemami życia codziennego takimi jak np. problemy w pracy wynikające z Twojego lęku przed nawiązywaniem nowych znajomości, problemy ze stresem, który negatywnie wpływa na rozwój kariery sportowej, kłopoty w szkole, będące wynikiem negatywnych komentarzy ze strony pozostałych rówieśników itp.
Jesteś nieśmiały, zamknięty w sobie, boisz się tego co inny myślą o Tobie, nie potrafisz podjąć samodzielnej decyzji, powiedzieć własnego zdania – właśnie z takimi problemami walczy psycholog.

Psycholog a psychiatra
Kim jest psychiatra? Kiedy po pomoc do psychiatry?

Psychiatra to absolwent wyższej szkoły medycznej, który ukończył specjalizację na tym właśnie kierunku po czym otrzymał tytuł lekarza specjalisty. Psychiatra pomaga w walce z chorobami o podłożu psychicznym. Jest on upoważniony do postawienia diagnozy a następnie wdrożenia leczenia farmakologicznego, psychiatra ma możliwość wypisywania recept na środki, których celem jest zwalczanie przyczyny Twoich problemów. Wizyta u psychiatry jest następstwem wizyty u lekarza rodzinnego bądź psychologa. Depresja, schizofrenia, tiki na tle nerwowym, nerwica, lęki, manie np. wyrywanie włosów z głowy – cierpisz na zaburzenia osobowości, czujesz się źle we własnej skórze? Nie czekaj tylko czym prędzej zgłoś się do psychiatry.

Teraz kiedy już wiesz na czym polega praca psychologa i psychiatry, wybór właściwego specjalisty nie powinien sprawiać Ci większych problemów. Pamiętaj, niezależnie od tego w jakiej sytuacji obecnie się znajdujesz, nie czekaj poproś o pomoc osobę wykwalifikowaną, która pomoże Ci uporać się z lękami oraz przeszkodami, które zaburzają codzienne funkcjonowanie co z kolei przekłada się na jakość Twojego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here