Spotykasz się z częstymi opiniami na swój temat, z których jasno wynika, że jesteś niedojrzały? Spokojnie z tym rodzajem zaburzeń osobowości zmaga się co piąta osoba w Polsce. Czym jest osobowość niedojrzała? Jakie są jej cechy charakterystyczne? Jak można pomóc osobie posiadającą osobowość niedojrzałą? Odpowiedzi na wszystkie te pytania umieszczone zostały w dalszej części naszego wpisu – sprawdź koniecznie co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Zaburzenia osobowości – osobowość niedojrzała
Zanim przejdziemy do tematu osobowości niedojrzałej, wyjaśnimy pojęcie „zaburzeń osobowości” co pozwoli Ci lepiej zrozumieć przyczynę powstania osobowości niedojrzałej, która jest jednym z jej rodzajów.
Otóż zaburzenia osobowości to widoczne zmiany naszego zachowania odbiegające od norm, które utrudniają nam codzienne wykonywanie prostych czynności a tym samym i życie. W większości przypadków za zaburzenia osobowości ujawniające się w życiu dorosłym mają negatywne doświadczenia z lat dziecięcych, które odcisnęły trwały ślad na naszej psychice.
Osobowość niedojrzała jak sama nazwa wskazuje to osobowość w pewnym sensie „nie dokończona” nie przystosowana do wejście w dorosłe życie lub taka która w tym życiu nie potrafi się odnaleźć oraz poradzić. Po czym poznać, że dana osoba posiada osobowość niedojrzałą? O tym opowiemy Ci już za chwilę.
Cechy charakterystyczne osobowości niedojrzałej
Osobowość niedojrzała wcale nie jest taka trudna do rozpoznania jakby mogło nam się wydawać. Widzisz dorosłego, który przejawia dziecinne zachowania? Tym właśnie charakteryzuje się osobowość niedojrzała. Osoby takie mają problem z wyrażaniem własnych emocji, są na przemian nerwowi i radośni, nie są stabilni emocjonalnie, często się bezpodstawnie obrażają oraz odgryzają na swoich „wrogach”. Oprócz tego osobowość niedojrzała przejawia się trudnościami w budowaniu relacji zarówno tych zawodowych jak i prywatnych z innymi osobami. Ludzie z tym zaburzeniem żyją we własnym świecie, w którym panują reguły ustalone prze nich samych.
Jak poradzić sobie z osobowością niedojrzałą?
Bazując na powyższych informacjach doszedłeś do wniosku, że posiadasz osobowość niedojrzałą? Zastanawiasz się, który ze specjalistów będzie w stanie pomóc Ci z uporaniem się z własnymi problemami? W takiej sytuacji najodpowiedniejszą osobą, do jakiej powinieneś się udać jest psycholog bądź psychoterapeuta. Wbrew ogólnie panującej opinii nie należy bać się wizyty u tego specjalisty, w dzisiejszych czasach to żaden wstyd – co trzeci Polak, przyznaje się do tego, że regularnie korzysta z pomocy psychologa.
Terapia z psychoterapeutą opiera się w dużej mierze na szczerych rozmowach, w trakcie których pacjent opowiada o swoich problemach i obawach. Specjalista po wysłuchaniu wypowiedzi klienta może także wykonać kilka testów, które pomogą mu ustalić dokładną przyczynę występujących problemów. Psychoterapia to przede wszystkim ciężka praca nad sobą, mająca na celu skuteczne zwalczanie występujących objawów przy jednoczesnej współpracy z psychologiem.