Zaburzenia emocjonalne u dorosłych

0
2220
Zaburzenia emocjonalne u dorosłych

W ostatnim czasie miewasz wahania nastrojów, smutek przeplata się z radością i odwrotnie? Taki stan rzeczy utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Z tego powodu nie możesz dojść do porozumienia z przełożonym a w domu ciągle panuje napięta atmosfera? Obecnie co piąta osoba cierpi z powodu zaburzeń emocjonalnych, jakie są objawy, jak sobie z nimi radzić?

Objawy zaburzeń emocjonalnych

Masz podejrzenia, że być może zmagasz się z zaburzeniami emocjonalnymi? Zanim przejdziemy do objawów skupimy się na samym pojęciu „zaburzeń emocjonalnych”, które można rozumieć na różny sposób, nie mniej jednak w dużej mierze dotyczy ono nieuzasadnionej zmienności nastroju oraz stanu psychicznego, co z kolei odbija się na prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu.

Jakie są objawy zaburzeń emocjonalnych? Są to przede wszystkim nagłe zmiany nastroju depresja, brak energii i wiary w siebie, poczucie osamotnienia po których następują chwile radosne, pełne euforii lub stany agresji i lęku. Osoby zmagające się z zaburzeniami emocjonalnymi często cierpią z powodu natręctw lękowych czy fobii. Chorzy niekiedy myślą w sposób irracjonalny, niezgodny z własnymi przekonaniami oraz wewnętrznym głosem nie bacząc na możliwe konsekwencje swoich działań.

Jak skutecznie walczyć z zaburzeniami emocjonalnymi?

Jeżeli podejrzewasz, że masz problem z opanowaniem emocji, miewasz wahania nastroju a co więcej dostrzegasz w swoim zachowaniu któreś z wyżej wymienionych objawów to czym prędzej powinieneś skonsultować się ze specjalistą. Zaburzenia emocjonalne osób będących w wieku dorosłym mają z reguły charakter trwały przez co mogą one doprowadzić do powstania jakiegoś schorzenia lub trwale wpłynąć na zmianę osobowości, dlatego tak ważna jest szybka interwencja profesjonalisty.

Zastanawiasz się jaki specjalista pomoże Ci przywrócić dawne życie? Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u psychoterapeuty.
Psychoterapeuta to bardzo często osoba posiadająca tytuł magistra psychologii, która dodatkowo ukończyła kształcenie z zakresu dziedziny psychoterapii. Praca psychoterapeuty opiera się w dużej mierze na zbudowaniu relacji pełnej wzajemnego zrozumienia oraz szczerości z pacjentem. W tym wypadku specjalista stara się dotrzeć do wnętrza pacjenta by tym samym ustalić źródło jego problemów. Celem psychoterapii jest stopniowe zwalczanie występujących problemów poprzez wprowadzenie w życie specjalnie dopasowanych metod zachowania, które będą niwelowały skutki głównego problemu z jakim zmaga się pacjent. Prościej mówiąc, w trakcie psychoterapii opracujesz wraz z psychologiem metody zapobiegające oraz zwalczające np. stany lękowe, depresyjne, strach przed drugim człowiekiem itp.

Psychoterapeuta nie jest lekarzem więc nie może wypisywać recept ale może poprosić Cię o konsultację z lekarzem psychiatrą, który wypisze stosowne środki farmakologiczne, przyspieszające oraz umacniające efekty psychoterapii.

Zaburzenia emocjonalne u dorosłych
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Nie ma osoby, która nie odczuwała by strachu przed pójściem na pierwszą wizytę z terapeutą. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego i jest to jak najbardziej uzasadnione ponieważ, konsultacja z psychoterapeutą wiąże się z opowiedzeniem o swoich osobistych problemach, niekiedy bardzo wstydliwych. Pamiętaj jednak o tym, że przełamanie tej bariery da Ci szansę na lepsze życie. Tutaj naprawdę nie ma się czego bać – psycholog jest osobą kompetentną, która z pewnością w zbudzi Twoje zaufanie i pomoże Ci zrobić ten pierwszy krok…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here