Psycholog policyjny

0
2335
Psycholog policyjny

Swoją przyszłość wiążesz z pracą w policji, jednak nie chcesz zajmować się ściganiem przestępców a psychologią? Psycholog w policji – czy to w ogóle możliwe? Jak zostać psychologiem policyjnym? Z czym wiąże się praca psychologa policyjnego? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zawarte zostały w dalszej części naszego artykułu.

Kim jest i czym zajmuje się psycholog policyjny?

Psychologiem policyjnym może zostać jedynie funkcjonariusz policji, który ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku psychologii. Bardzo rzadko na tym stanowisku są zatrudniane osoby cywilne aby więc zostać psychologiem policyjnym najpierw należy ukończyć szkołę policyjną a następnie studia psychologiczne. Psycholog policyjny to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie zarówno z zakresu psychologii jak i pracy w policji.
Głównym zadaniem psychologa policyjnego jak i z resztą każdego innego psychologa jest udzielanie wsparcia swoim pacjentom, w tym wypadku funkcjonariuszom policji, którzy zmagają się z pewnymi problemami wynikającymi z ich pracy, co z kolei przekłada się na ich codzienne funkcjonowanie oraz jakość życia – zawodowego oraz osobistego.

Kto może udać się na konsultacje do psychologa policyjnego?

Jak sama nazwa wskazuje z psychologiem policyjnym spotkamy się tylko i wyłącznie na komendzie policji. Zadaniem psychologa policyjnego jest pomoc funkcjonariuszom policji ale niekiedy skierowane na konsultacje do niego mogą zostać osoby będące ofiarami wypadków, przemocy itp.
Psycholog policyjny pomaga również przy tworzeniu rysopisów psychologicznych potencjalnych przestępców.

Psycholog policyjny
Kiedy skorzystać z pomocy psychologa policyjnego?

Z konsultacji u psychologa policyjnego korzystają głównie policjanci oraz inni pracownicy komendy policji. Niedawno zostałeś policjantem i zastanawiasz się w jakich sytuacjach będziesz mógł zwrócić się o pomoc do specjalisty? Otóż jak wszyscy wiemy zawód policjanta wiąże się z dużym ryzykiem – funkcjonariusze są świadomi tego, że podczas pełnienia swojej służy mogą stracić zdrowie a nawet i życie, dodatkowo na codzień często są świadkami tragicznych wypadków drogowych, bijatyk czy awantur domowych.

Widok krwi, otwartych ran a niekiedy nawet i ciał może negatywnie wpływać na psychikę policjanta, dlatego też na wizytę u psychologa policyjnego decydują się oni zazwyczaj po przejściu jakiegoś traumatycznego dla nich przeżycia, z którym sami nie mogą sobie poradzić.
Funkcjonariusz policji musi cechować się nad wyraz dobrą kondycją psychiczną, nic nie powinno zaprzątać jego głowy, w końcu logiczne myślenie w tym zawodzie to podstawa.

Wizyta u psychologa policyjnego

Spotkanie z psychologiem policyjnym w zasadzie nie różni się niczym od wizyty u „tradycyjnego” psychologa. Celem konsultacji jest ustalenie źródła bądź przyczyny złego samopoczucia, praca psychologa policyjnego opiera się na szczerej rozmowie z pacjentem. Dodatkowo specjalista może przeprowadzić również kilka testów psychologicznych, które ułatwią mu postawienie diagnozy oraz wydanie odpowiedniego zaświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here