Wiele stron internetowych i blogów opartych jest o platformę WordPress ze względu na jej prostotę użytkowania. Dlatego łatwo jest popełniać niepotrzebne błędy, które mogą znacząco wpłynąć na całokształt funkcjonowania strony. Zobacz, jakie błędy możesz popełniać na WordPressie.
WordPress – najczęstsze błędy, które popełniasz
Poznaj 7 błędów, które możesz robić i nie koniecznie o tym wiedzieć:
Instalowanie zbyt wielu wtyczek
Wtyczki stanowią jedną z najważniejszych cech systemu. Wykorzystujemy je po to, aby w prosty i szybki sposób rozszerzyć funkcjonalności serwisu. Niektóre z nich są bardzo lekkie i nie ingerują niemal w ogóle w architekturę strony internetowej. Z kolei inne potrafią obciążać serwis i wpływać negatywnie na czas ładowania strony. Nikt nie lubi czekać, gdy serwis ładuje się zbyt długo. Dlatego też powinno się unikać instalowania niepotrzebnych wtyczek. To właśnie z nimi związane są najczęstsze błędy użytkowników WordPressa. Przejrzyj więc wszystkie rozszerzenia i jeśli któryś nie używasz po prostu usuń.
Brak aktualizacji
WordPress posiada wiele komponentów, które powinny być aktualizowane. Od samego systemu po wtyczki i motywy. Jeśli więc masz dostępną aktualizacje, zrób to. Częstym błędem jest ich nie robienie, co może prowadzić do niskiej ochrony twojej strony przed atakami hakerów. Istotne są też najnowsze uaktualnienia, jeśli chodzi o funkcjonowanie wtyczek. Takie zabiegi mogą poprawić istniejące już błędy.
Nie zwracanie uwagi na SEO
Czas poświęcony w tworzenie strony internetowej i jej rozwijanie to bez dyskusji pochłaniacz dużych zasobów energii. Powinna więc być ona na pierwszych stronach wyszukiwań, a nie na ostatnich. Najczęstsze błędy użytkowników WordPressa to nie stosowanie pozycjonowania na swoich stronach. Zdecydowanie najpopularniejszą wtyczką, która umożliwia podstawową konfigurację w tym zakresie jest Yoast SEO. Za jej pomocą można zadbać przede wszystkim o meta tagi, a także o odpowiednią konstrukcję mapy strony. W SEO na WordPressie pomoże Ci firma Sirius Pro, która specjalizuje się zarówno w tej platformie jak i pozycjonowaniu.
Niewidoczność dla wyszukiwarek
Gdy powstaje nowy serwis oparty o system WordPress jego widoczność zostaje wyłączona dla robotów Google’a do czasu, gdy zostanie on w pełni ukończony. Dlatego pamiętaj o włączeniu tej widoczności wchodząc w „Ustawienia”, a następnie w „Czytanie” i odznaczanie podanego kwadratu.
Chaos w tagach i kategoriach
WordPress jest jak już wiadomo prostą platformą w użytkowaniu, i przypisywanie tagów i kategorii również. Dlatego istnieje tutaj wiele błędów, które zostają robione. Kategorie wpisów ogranicz do minimum. Stanowią one główny podział treści na Twojej stronie internetowej. Nieco inaczej sprawa ma się z tagami. Twórz tagi z głową. Mają one przede wszystkim ułatwiać użytkownikom nawigację w serwisie. Nie ma sensu więc tworzenie np. trzech tagów: „ogród”, „ogrodowa” oraz „ogrodowy”, jeżeli wszystkie odnoszą się do tego samego pojęcia.
Kopia zapasowa – której nie ma
Istnieje wiele powodów, dla których ze stroną internetową może stać się coś złego. Pamiętaj więc o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych serwisu.
Adres URL
Zmieniaj typowe adresy URL wygenerowane przez system. Zadbaj, aby była tam nazwa artykułu, który wprowadzasz do sieci. Jeżeli używamy w linkach frazy, które są linkowane w Google to wyszukiwarka dodatkowo je pogrubia. O tą kwestię możesz zadbać na karcie „Ustawienia” -> „Bezpośrednie Odnośniki” w panelu administracyjnym.
Szukasz dodatkowych informacji o WordPressie? Zobacz artykuł Dlaczego WordPress to najlepsza platforma dla Twojej nowej strony internetowej.