YouThink Park Pomysłów - Żarówka
przypomnij hasło
Login
Hasło
Zapamiętaj
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Zakwasy Jak pozbyć się zakwasów
Dodany przez: macio
Komentarzy: 0
1
Opis
Zakwasy powstają zazwyczaj z powodu przerwy w ćwiczeniach lub ćwiczeniach ponad nasze siły. Nasze mięśnie dają znak, że potrzebują odpoczynku. Zakwasy pojawiają się ~24 godziny po nadmiernym wysiłku szczególnie po czasie odpoczynku np. snu, wtedy kwas mlekowy zaczyna rozkładać się i powoduje bóle. Mogą trwać do 5 dni w zależności od wysiłku i przemęczenia organizmu. Jeśli jesteś w stanie siedzieć przy komputerze zobacz na zapobieganie powstawaniu zakwasów a jeśli jest z tobą naprawdę źle zajrzyj na jak leczyć zakwasy. Spróbujemy pomóc Ci i dobrać optymalną technikę zwalczania zakwasów. Sposobów na zakwasy jest wiele. Naukowcy sprzeczają się co do przyczyn powstawiania zakwasów. Kwas mlekowy jest usuwany z organizmu po 60 minutach stąd te dygresje i niepewność do powoduje powstawanie zakwasów.
Musisz wiedzieć
MASAŻ PROFILAKTYCZNY - Głównym jego celem jest poprawa krążenia obwodowego tzn. opływu krwi przez nasz krwiobieg. Najlepiej wykonywać go całą dłoniom z różnym naciskiem. Polewać masowane ciało gorącą (nieciepłą) wodą i co jakiś czas zmieniać na zimną (nieletnią).

KĄPIEL - tak samo jak masaż ale z tym wyjątkiem, że na drugi dzień zmieniamy wodę w wannie na np. zimną. Jednakże przy gorącej wodzie powstaje skutek uboczny, mianowicie powstawanie cellulitisu dlatego kobiety pewnie ominą ten krok :).

MAŚCI ROZGRZEWAJĄCE - różnego rodzaju, od maści z borsuka po maść z rekina a najlepiej:
- Ben-Gay (ok. 13 zł)
- Rub arom (ok, 9 zł)
- Fastum albo Neo-Capsiderm (ok. 25 zł)
- Amol (ok. 25 zł)


INNE SPOSOBY ZWALCZANIA ZAKWASÓW - przeszukując tony tematów i setki postów dotyczących pozbywania się zakwasów natrafiłem na ciekawe metody. Oto niektóre z nich:

1. PIWO - wypite po treningu pozwala w dużym stopniu wyzbyć się niechcianych zakwasów.

2. GLUKOZA+WODA - jeden z członków forum sfd.pl przedstawił taką oto metodę zapobiegania zakwasom po ostrym treningu/wysiłku: “Przed treningiem o,5 l wody z okolo 50 g glukozy (Sprzedaja w wiekszych supermarketach w takich papierowych torebkach za 2-3 zlote)w czasie treningu woda 1,5 l z glukoza. Starcza mi na 8 godz treningu mniej wiecej. Po treningu znowu 0,5 l wody z glukoza, tez 50g gluka”. Sposób dobry z tego względu, że mięśnie potrzebują dużo glukozy. Można ją także przyjąć w innej formie jak np. galaretkach czy tabletek z rekina.


3. Jedzienie owoców i warzyw - szczególnie warzywa są dobre na uzupełnienie niedoborów witamin. Szczególnie potrzebny jest potas jak i witamina C. Polecam także tabletki z żeń szeniem, które wzmacniają organizm i posiadają większość potrzebnych witamin.
3. Wywary, zioła - bardzo dobrym narzędziem do zwalczania zakwasów jest herbata Yerba Mate. Ma wiele innych zastosować, nie jest popularna w Europie ale w Ameryce Płd. jest traktowana jak mocniejsza kawa jednakże nie uzależnia. Naukowcy dowiedli, że posiada wszystkie witaminy potrzebne człowiekowi. Polecam nie tylko na zakwasy!
_____________________________________________
Na koniec przedstawiam niesprawdzony sposób jakim jest okładanie miejsce zakwaszone lodem. Zakwasy powinny ustąpić szczególnie jeśli będzie się okładać lodem przed zaplanowanym wysiłkiem, który z góry już wiemy, że będzie dla nas zbyt przeciążający jak i po. Okładać do 20 minut gdyż po tym okresie zaczyna martwieć tkanka i nie ma sensu niszczyć sobie ciała :). Ogólnie zakwasy to jeden z nieprzyjemnych rzeczy w sportach siłowych ale niektórym to się podoba...


Przy ekstremalnych zakwasach najlepiej zostawić mięśnie zakwaszone w spokoju na jakiś czas i zastosować się do metod wyżej podanych ale z umiarem. Z niczym nie należy przeginać bo można sobie przeszkodzić.
Dodany
2010-05-11 o 19:07
Zgłoś do moderacji
Kup podobne
Połącz z Facebookiem
Wyszukaj na YouThink'u zaawansowane Szukaj