YouThink Park Pomysłów - Żarówka
przypomnij hasło
Login
Hasło
Zapamiętaj
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Hartwi12 Bromolej
Dodany przez: Kogut
Komentarzy: 0
0
Opis
Bromolej (inaczej przetłok) jest to jedna z dawnych technik pozytywowych tak zwanych szlachetnych. Tak samo jak i guma wykonanie tego rodzaju pracy jest czasochłonne i dość kosztowne. Metoda ta daje duże możliwości artystyczne dzięki bardzo dobrej reprodukcji półtonów i możliwości samodzielnego zabarwienia części obrazów
Wykonywanie obrazów przebiega w nastepujących etapach:
1) otrzymanie obrazu srebrowego na specjalnym nie zgarbowanym papierze do powiększeń
2) wybielanie obrazu z jednoczesnym zgarbowaniem żelatyny
3) nałożenie farby olejowej
4) wykonanie przetłoku
Do otrzymywania obrazów technika bromolejową stosuje się papier fotograficzny do powiększeń bromosrebrowy, o bardzo słabo zgarbowanej warstwie żelatynowej, lub całkowicie pozbawionej jej Zastępczo można używać papieru bromowego półmatowego bez warstwy ochronnej. Jednak te papiery są zbyt mocno zgarbowane, lecz można je trochę rozmiękczyć przez moczenie w 5% roztworze węglanu sodu przez kilkanaście minut. W niektórych sklepach fotograficznych można dostać papier przeznaczony do tej techniki.
Na papierze wykonuje się powiększenie negatywu. Wywoływanie przeprowadza się w wywoływaczu częściowo garbującym, lub wywołującym dogłębnie wszystkie kryształy halogenku srebra znajdujące się w warstwie.
Do utrwalania stosuję się utrwalacz obojętny (nie kwaśny) np.:
triosiarczan sodu bezwodny –200g
woda do objętości – 1000 cm3
Po utrwaleniu i bardzo dokładnym wypłukaniu papieru, przystępuje się do wybielania obrazu i zgarbowania warstwy żelatynowej. W tym celu przygotowuje się następujące roztwory:
Roztwór A
Dwuchromian potasu – 5g
Woda do objętości – 50cm3
Roztwór B
Bromek potasu –12g
Woda do objetosci 120 cm3
Roztwór C
Siarczan miedzi (II) krystaliczny – 25g
Woda do objętości 250 cm3
Z wymienionych roztworów sporządza się mieszaninę o następującym składzie
Roztwór A – 5cm3
Roztwór B – 50 cm3
Roztwór C – 75cm3
Oraz woda 150 cm3
Papier powinien być umieszczony w kuwecie obrazem do góry
Po tym zabiegu przeprowadza się utrwalanie, w utrwalaczu obojętnym lub kwaśnym. Po utrwaleniu papier należy dokładnie wypłukać w bieżącej wodzie przez kilkanaście minut.
Po dokładnym wypłukaniu można zauważyć na jej powierzchni wyraźny relif. Najlepiej papier zwilżyć i dopiero kłaść na to farbę artystyczną olejną. Na pędzel nabiera się trochę farby i nanosi się na warstwę żelatynową krótkimi uderzeniami pędzla. Ruch powinien być stosunkowo delikatny. Lepkość farby musi być odpowiednio dobrana. Do rozpuszczania zbyt gęstej stosuje się terpentynę.
Obraz wykonany ta techniką można też przenieść na inne podłoża, np. niezbyt szorstki papier rysunkowy lub papier do akwareli. Arkusz papieru na który mamy zamiar przetłoczyć obraz powinien być większy niż papier z obrazem wejściowym. W celu wykonania przetłoku przygotowuje się specjalny zestaw warstw pomocniczych. Najpierw kładzie się arkusz grubej tektury, a na nią 3–4 arkusze bibuły filtracyjnej i arkusz tektury cienkiej. Na takim podłożu umieszcza się lekko nawilżony papier do przenoszenia obrazu, na nim kładzie się (bardzo delikatnie) papier z obrazem bromolejowym, jeszcze nie całkowicie wyschniętym. Potem kładzie się znowu arkusz cienkiej tektury, bibuła, gruba tektura. Przecisnąć przez prasę może do tego służyć wałek do ciasta, lub wyżymaczka do prania.
Czego potrzebujesz
wszystko jest w opisie
Szacowany czas
długotrwałe
Musisz wiedzieć
Przetłok jest obrócony stronami. Aby otrzymać obrazy prawidłowe należy negatyw pierwotny kopiować odwrotnie co w procesie kopiowania optycznego nie stanowi problemu.
Jeżeli obraz jest zbyt świecący po nałożeniu farby można temu zapobiec poprzez bardzo delikatne przetarcie benzyną lakowa. Jest to bardzo trudne i trzeba uważać na to by nie zmyć otrzymanego obrazu.
Farbę najlepiej rozetrzeć na szklanej płytce. a papier przypiąć do deski podczas nanoszenia farby.
A jest to chemia wiec ostrożnie.
Przydatne linki
Dodany
2010-01-06 o 23:20
Zgłoś do moderacji
Kup podobne
Połącz z Facebookiem
Wyszukaj na YouThink'u zaawansowane Szukaj