YouThink Park Pomysłów - Żarówka
przypomnij hasło
Login
Hasło
Zapamiętaj
Nie masz konta? Zarejestruj się!
2 Guma
Dodany przez: Kogut
Komentarzy: 1
2
Opis
Guma jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych dawniej technik szlachetnych procesu pozytywowego. Opiera się na wykorzystaniu światłoczułości dwuchromianów (potasowego, amonowego). Od razu zaznaczam, że jest to bardzo trudna technika, dla osób początkujących w fotografii tradycyjnej. I być może kosztowna. Ale efekty uzyskane i duma z siebie są warte swojej ceny.
Do otrzymywania obrazów metodą gumowa najlepiej nadaje się papier do malowania akwarelami (na papierach o powierzchni nieco chropowatej można otrzymać ładne, dość ciekawe efekty głębokich cieni).
Przygotowanie powierzchni papieru polega na naniesieniu cienkiej warstwy dobrze zgarbowanej żelatyny. W tym celu przygotowuje się 3–4% roztwór wodny żelatyny fotograficznej (może być też i spożywcza) ogrzany do około 70C. Takim roztworem pokrywa się papier 3–4 krotnie. wymaga to powtórzenia wielokrotnego gdyż za każdym razem, nakłada się bardzo cienką warstwę żelatyny.Roztwór nakłada się równomiernie za pomocą płaskiego pędzla. Po kilkakrotnym nałożeniu żelatyny i całkowitym jej wyschnięciu papier w celu zgarbowania poddaje się działaniu 5% wodnego roztworu formaliny (najłatwiej zrobić to wkładając papier na kilka minut do kuwety i zalewając go formaliną). Po tym zabiegu należy papier przepłukać powierzchniowo.
Uczulanie papieru przeprowadza się za pomocą gumy arabskiej (prawdziwej, a nie imitacji) i dwuchromianu potasu lub dwuchromianu amonu oraz odpowiednio barwnego pigmentu. oto jak przygotowuje się roztwór uczulający:
Roztwór A
Woda destylowana (może być i zwykła)– 100cm3
węglan potasu K2CO3 – 0,8g
dwuchromian amonu (NH4)Cr2O7 – 12 g
lub dwuchromian potasu K2Cr2O7 – 14g
Roztwór B
woda destylowana – 100cm3
guma arabska – 40g
kwas salicylowy – 0,4g
Guma arabska rozpuszcza się dość długo, dlatego wsypuje się ją do naczynia, i zalewa odpowiednią ilością wody, dodając kwasu salicylowego jako środka konserwującego i zostawia w ciepłym miejscu na okres 12 do 24 godzin. Po rozpuszczeniu się gumy arabskiej roztwór przesącza się przez gęstą tkaninę.
W zależności od jakiej barwy chce się otrzymać obraz stosuje się pigmenty zawarte w farbach tzw plakatowych.
Obraz czarny:
farba plakatowa czarna – 10 do 15g
roztwór B – 50 cm3
woda – 20 cm3
Obraz brązowy:
Farba brązowa – 10g
roztwór B – 20 cm3
woda – 15 cm3
Obraz niebieski:
Farba niebieska – 15g
roztwór B – 20cm3
woda – 10cm3
Uczulanie papieru przeprowadza się poprzez powlekanie oddzielnie roztworem A i następnie roztworem B zmieszanym z pigmentem. papier musi być suchy. Napina się go na deskę i powleka się go dwukrotnie roztworem A. Po wysuszeniu przy pomarańczowym świetle ciemniowym, papier powleka się dwukrotnie roztworem B wraz z pigmentem. Gdy chce się otrzymać bardzo intensywną barwę obrazu powlekanie papieru roztworem B można powtórzyć nawet czterokrotnie. Używa się do tego bardzo miękkiego pędzla, nakładając roztwór raz wzdłuż a raz w poprzek papieru. Papier suszy się również przy świetle ciemniowym lub w ciemności.
stosuje się wyłącznie stykowe kopiowanie negatywu. Wymagane są duże naświetlenia. Np. Przy stosowaniu żarówki 250 W z odległości 50 cm czas naświetlania będzie wynosił kilkadziesiąt minut. Najlepiej stosować źródła światła bogate w promieniowanie nad fioletowe.
Wywołanie papieru gumowego polega na rozpuszczeniu w wodzie częściowo warstwy zawierającą gumę arabską i pigment. Można to wykonać umieszczając papier na desce ustawionej ukośnie, na którą będzie płyną ostry strumień wody (używając sitka można rozproszyć strumień wody). Można tez obraz wywoływać metodą klasyczną. wywoływanie trwa wtedy znacznie dłużej Około 3 godzin.
Czego potrzebujesz
formalina
farb plakatowych
wody destylowanej
zelatyny
gumy arabskiej
węglan potasu
dwuchromian amonu lub dwuchromian potasu
kwas salicylowy
papier do akwareli
rękaiczki gumowe
menzurki
dokładna waga
Musisz wiedzieć
Jeżeli powstałe obrazy są zbyt ciemne to nastąpiło prześwietlenie, lub były za krótko wywoływane. Jeżeli Obraz cały czas spływa to spowodowane jest tym, że naświetlenie było zbyt małe lub za wysoka była temperatura wody.
Uwaga: jest to chemia i można się dobrze zatruć najlepiej nic nie jeść podczas wykonywania gumy. I pracować w gumowych rękawiczkach.
Przydatne linki
Dodany
2010-01-06 o 15:16
Zgłoś do moderacji
Kup podobne
Pippi01
Astrid ( 2010-03-30 o 12:30 )

Nie znam się na tym totalnie ale wygląda na szalenie ciekawe zajęcie!

zgłoś do moderacji
Połącz z Facebookiem
Wyszukaj na YouThink'u zaawansowane Szukaj