YouThink Park Pomysłów - Żarówka
przypomnij hasło
Login
Hasło
Zapamiętaj
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Lenses500 Jak wybrać obiektyw
Dodany przez: krystian
Komentarzy: 3
2
Opis
Zapewne każdy posiadacz lustrzanki cyfrowej stanął kiedyś przed dylematem wyboru obiektywu do swojego sprzętu.<br/><br/>Wiadomo, że nie ma czegoś takiego jak sprzęt uniwersalny i dobry dla wszystkich i do wszystkiego. Dlatego poniżej chciałem przedstawić kilka podstawowych kwestii do przemyślenia.<br/><br/>Po pierwsze radzę na czas planowania zakupu obiektywu nie myśleć o kasie - z tym pokombinujecie później.<br/><br/>Po drugie - zastanówcie się, do czego jest wam potrzebny obiektyw - fotografia portretowa, makro-fotografia, fotografia reporterska, fotografia krajobrazu.<br/><br/>Zastanówcie się też, czy aparat będzie często używany przy słabym świetle - od tego zależy, czy będzie wam potrzebny aparat o dużej jasności, czy nie.<br/><br/>Po trzecie - oczywiście musicie wziąć pod uwagę firmę, choć bardzo często jest możliwość zamontowania np. Carla Zeissa w Canonie za pomocą przejściówki.<br/><br/>Jeśli chodzi o sam obiektyw, KONIECZNIE przed zakupem wypróbujcie kilka obiektywów i przede wszystkim zobaczcie testy, zdjęcia nimi wykonane itp.<br/><br/>Podczas oglądania zwróćcie uwagę na następujące cechy:<br/>Czy obiektyw cechuje się dużą &quot;aberracją monochromatyczną&quot;.<br/>Czy obiektyw winietuje.<br/>Jaka jest dystorsja, koma i astygmatyzm<br/>Czy występują odblaski przy świetle słonecznym<br/>Czy autofokus dobrze działa.<br/><br/>Wiem, że dla amatorów słowa użyte wyżej mogą stanowić swego rodzaju czarną magię, dlatego polecam obejrzenie przykładowego testu aparatu<br/><a href="http://www.optyczne.pl/201.1-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF-S_85_mm_f_1.4G.html" class="external" target="_blank">http://www.optyczne.pl/201.1-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF-S_85_mm_f_1.4G.html</a><br/>Po jego przeczytaniu będziecie doskonale wiedzieli, o czym napisałem.<br/>Poza tym w ogóle polecam serwis optycznie.pl - ma on bardzo wiele ciekawych testów, artykułów i przede wszystkim posiada słowniczek trudniejszych pojęć.<br/><br/>Bardzo ważne jest, kiedy już wybierzemy nasz upragniony model (lub jego zamiennik jeśli upragniony jest poza naszym zasięgiem finansowym) aby pojechać do sklepu i go &quot;przymierzyć&quot;. Zobaczyć, czy wszystko jest ok i ew. dokonać zdjęć porównawczych z innym obiektywem.<br/><br/>Pośpiech jest tragicznym doradcą przy wyborze sprzętu fotograficznego, a niestety baaardzo często cena nie równa się jakości i można zamiast wydać 4000 na obiektyw np. Canona kupić Sigmę za 2500 która pod większością względów może nawet bić Canona na głowę.<br/><br/>Jeśli cena gra dla was rolę, to zastanówcie się ew. nad kupnem obiektyw z manualną ostrością - potrafi to czasem obniżyć cenę, a nie zawsze przecież autofocus gra znaczenie:)<br/><br/>Życzę wszystkim powodzenia w doborze ulubionego obiektywu
Musisz wiedzieć
Do zakupionego obiektywu od razu polecam kupno dobrego filtru UV (będzie chronił nasz nabytek przed rysami) oraz osłony przeciwsłonecznej (ta druga jest często w zestawie ze szkłami)
Przydatne linki
Dodany
2010-09-19 o 18:19
Zgłoś do moderacji
Kup podobne
Notka od autora

Ostatnia modyfikacja
2010-09-20 15:10:01 +0200
10 - 22 - szeroki kąt - robimy zdjęcia np: dużym obiektom z bliska bądź krajobrazom z daleka by uchwycić panoramę. Ogniskowa 24 - 70 kiedy robimy zdjęcia popularne (w większości sytuacji wystarcza). 70 - 200 i powyżej tzw. teleobiektywy, kiedy interesują nas obiekty daleko położone - komentarz użytkownika z którym się bardzo zgadzam:)
Img_0040_1
rafalpakulski ( 2010-09-20 o 14:09 )

..dodam, że warto poczytać o sprawach dotyczących ogniskowej obiektywu. 10 - 22 - szeroki kąt - robimy zdjęcia np: dużym obiektom z bliska bądź krajobrazom z daleka by uchwycić panoramę. Ogniskowa 24 - 70 kiedy robimy zdjęcia popularne (w większości sytuacji wystarcza). 70 - 200 i powyżej tzw. teleobiektywy, kiedy interesują nas obiekty daleko położone. Jeżeli pokryjemy całe pasmo ogniskowej 4 dobrymi obiektywami (wiadomo, że wydatek spory ale nie wszystko na raz) począwszy od ogniskowej 10 a skończywszy na 400 będziemy mogli zrobić zdjęcia w każdej sytuacji (z naciskiem na najbardziej popularnego 24 - 70).

zgłoś do moderacji
Ac_schnitzer_bmw_m3
krystian ( 2010-09-20 o 15:09 )

pozwoliłem sobie dodać Twoją uwagę do notatki bo jest bardzo użyteczna, a zapomniałem jej dopisać przy dodawaniu pomysłu.

zgłoś do moderacji
User_default
frajek ( 2011-02-16 o 21:27 )

lubie to!!

zgłoś do moderacji
Połącz z Facebookiem
Wyszukaj na YouThink'u zaawansowane Szukaj