YouThink Park Pomysłów - Żarówka
przypomnij hasło
Login
Hasło
Zapamiętaj
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Opis
Korzystając z faktu, iż pogoda w naszym kraju zdecydowanie się pogarsza, a przez co nieraz również nastrój polecam zapoznanie się z pewnym prostym ćwiczeniem.

Usiądźcie w wygodnym fotelu, wyłączcie radio, muzykę i postarajcie się zrelaksować. Teraz pomyślcie np. o sytuacji, kiedy udało się wam odnieść sukces, kiedy byliście pewni siebie, szczęśliwi i mieliście uczucie kontroli nad własnym życiem. Teraz postarajcie się zagłębić w to wspomnienie jak najmocniej - pomyślcie, co dokładnie czuliście, jakie widoki, jakie dźwięki, może zapachy albo smaki?
Teraz zastanówcie się, które z tych szczegółów są na tyle specyficzne, że potrafią wywołać/przypomnieć taki właśnie stan. Zastanówcie się nawet, czy nie ma takiego jednego szczegółu, który potrafiłby go przywrócić. Kiedy znajdziecie "klucz", spokojnie możecie przejść do dalszej części "dnia":)

Za jakiś czas, pomyślcie tylko o tym jednym szczególe, a zobaczycie, że stan emocjonalny powróci.

Ćwiczenie takie jest często stosowane np. przez sportowców, którzy w krótkiej chwili muszą uzyskać dany stan emocjonalny.

Jest jeszcze pewna odmiana tego ćwiczenia. Polega na tym, że w czasie myślenia o tej miłej sytuacji z przeszłości powinniśmy np. ściskać sobie palec ręką. Jeśli będziemy robili to wystarczająco długo i intensywnie, spróbujemy kilka razy powtórzyć to ćwiczenie, to jest bardzo duża szansa, że na drugi raz nawet samo wykonanie "gestu" odpali w nas żądany nastrój - taka technika bywa wykorzystywana w szkoleniach NLP.
Czego potrzebujesz
chwili spokoju
Musisz wiedzieć
Źródło: "Przyspieszony kurs kreatywności" B.Clegg, P.Birch" + opracowanie własne
Dodany
2010-08-31 o 20:04
Zgłoś do moderacji
Kup podobne
Pippi01
Astrid ( 2010-08-31 o 23:00 )

Mam wrażenie, że to wcale nie jest proste, ale postaram się spróbować. Na pewno nie raz mi się przyda...

zgłoś do moderacji
Bari-nowy
michal ( 2010-08-31 o 23:22 )

Ja robiłem coś takiego na szkoleniu NLP - cała zabawa polega na tym, aby naprawdę skupić się na tym wspomnieniu. Poświęcić mu sporo czasu, dobrze zrozumieć, co jest w nim takiego szczególnego, że się uśmiechamy - i tego się trzymać:)

Warto również dodać, że dzięki tej technice można każdy stan emocjonalny wywołać - smutek, podniecenie, radość, koncentrację, pewność siebie i całą szeroką gamę emocji:)

zgłoś do moderacji
Ja
kasiula ( 2010-09-01 o 00:30 )

Ja miałam kiedyś znajomego trenera NLP - zastosował lekko odmienną technikę. Mianowicie kiedykolwiek przeżywamy jakiś pozytywny stan emocjonalny należy się np mocno złapać za nadgarstek - oczywiście każdy stan emocjonalny powinien mieć inne "zakotwiczenie" w ciele. Kilka razy coś takiego powtarzamy (za każdym razem w danym stanie emocjonalnym) i w ten sposób doprowadzamy do tego, że wykonując dany gest wywołujemy ten stan. Co ciekawe, poszedł z tym o krok dalej i "zakotwiczył" swojego kota na sen. Efekt był taki, że kiedy głaskał go po określonym miejscu, kot prawie natychmiastowo się znacznie uspokajał i kierował się do snu:)
Celowo używałam słowa "zakotwiczać" gdyż ta technika nazywa się właśnie "zakotwiczanie".

zgłoś do moderacji
User_default
frajek ( 2011-02-17 o 15:52 )

nie proste

zgłoś do moderacji
Połącz z Facebookiem
Wyszukaj na YouThink'u zaawansowane Szukaj